Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky

                                    ANDULKY

 

Andulka je snášenlivá, zvědavá a nenáročná k chovu. Dají se celkem snadno ochočit, rychle se přizpůsobí změně prostředí a dobře snáší i chladné počasí.

Andulka je společenský papoušek, kterého můžeme chovat v párech nebo ve skupinách. Ve skupině může být lichý samec, ale nikdy samice. Přespočetná samice bude stále vyvolávat hádky a v případě hnízdění rozbije snůšku nebo dokonce i zabije mláďata jiných párů.

Andulky můžeme chovat ve společné voliéře s korelami chocholatými, nevadí jim. Neměli bychom je chovat společně s agapornisy, kteří bývají agresivní k jiným druhům papoušků a mohli by andulku zranit nebo i zabít.

Andulka se dá bez problémů chovat v bytě, pokud ji pravidelně pouštíte prolétnout ven. Ráda a často létá, pokud nemá k tomu možnost, snadno ztloustne. Bohužel právě u andulek se často stává, že svému chovateli uletí. Musíte proto před otevřením klece vždy důkladně zkontrolovat, jestli jsou opravdu všechna okna zavřena. Z vlastní zkušenosti bohužel vím, že je lepší zkontrolovat zavřená okna a dveře radši 3-krát, než aby Vám miláček uletěl, protože venku už ji neodchytnete.

Ve srovnání s jinými papoušky mají poměrně tichý hlas. Většinou se ozývají příjemným štěbetáním, občas jsou i hlasitější, především když "nadávají" nebo volají jiného ptáka.
Někteří jedinci se naučí poměrně dobře mluvit, jiní třeba jen jedno slovo, ale někteří se neanučí vůbec.

Andulky hlodají míň než jiní papoušci. Doporučuje se jim však stále dávat větvičky nebo stromovou kůru k okusování, aby nepoškodily dřevěné vybavení domu či bytu.

Některé andulky se rády koupou, ale ke koupání nepoužívají nádoby, které se za tímto účelem prodávají v obchodech, raději si navlhčují peří v mokrém salátověm listí. Občas bychom měli andulku kropit vlažnou vodou rozprašovačem na květiny.
Moje andulka má ráda, když v létě pustím kohoutek, dám pod něj ruku a když je voda puštěná, tak mi sedne na dlaň a pak se taky koupá.

                                             OCHOČENÍ

Andulka jako každý jiný tvor potřebuje čas na to, aby si zvykla na svého majitele.

Majitel ji musí věnovat dost času a trpělivosti.

První 2 až 3 dny po zakoupení nechte andulku v kleci a buďte s ní neustále v kontaktu (hlavně na ní mluvte - zvykne si na Váš hlas).

Asi 4. den andulce otevřete klec a jen nehybně sledujte, jak opatrně vyleze ven a sleduje okolí.

Andulka možná začne létat po pokoji, než najde nějaký pevný bod, kde by si mohla "sednout". Po té se k andulce opatrně přibližte a navažte velmi opatrně fyzický kontakt (stále na na ní mluvte - př.: Pepíčku, Pepíčku). Andulka si tak nejen zapamatuje své oslovení, ale zároveň se naučí první slovíčko.

 

                                               krmivo

Andulka patří mezi exotické ptactvo, tudíž musí mít pestrou stravu, se spoustu vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Strava by měla být vyvážená a nesmí si andulka na nic navyknout.

I když bude papoušek loudit, nesmíte mu dát tučné věci (ořechy, mandle atd.)

MOHLY BY VZNIKNOUT LIPOMY !!!

Zrniny

Oves(loupaný) - vitamíny E a B
Proso -stejně jako oves + mnoho stopových prvků.
Lesknice -velký obsah bílkovin malý obsah tuku.

V dnešní době existuje spoustu směsí nestejné kvality (prašnost, původ zrnin aj.). Proto se někdy vyplatí koupit směs více zrnin př. kg 22 Kč, o které vím, že je dobře vyvážená a čistá, než-li si směs sám připravovat. Na druhou stranu pokud si nakoupíte zrniny – 1kg za 9 až 12 Kč a jednou za čas si najdete chvíli na přípravu směsi – vyplatí se i tato možnost.

Ovoce

Ananas, banán, hruška, jablko, kiwi, mandarinka (je dokázáno, že vitamín C reaguje ve voleti s ptyalinem a jinými enzymy podporující trávení, vytváří velice agresivní sloučeninu a naleptává tak vnitřní sliznici. - NEDOPORUČUJI!), mango, meloun, meruňka, nektarinka.

Zelenina

Čínské zelí, hlávkový salát, hrášek, mrkev (spíše v míchanici).

Traviny

Smetánka lékařská, Jitrocel kopinatý.

Doplňky stravy

Roboran pro exoty

Kombinovaný vitamíno-minerální přípravek, který složením a vzájemným poměrem jednotlivých složek odpovídá potřebám okrasného ptactva. Je vhodný k doplnění a biologickému vyvážení neplnohodnotné krmné dávky. Působí na zvýšení odolnosti a ke zlepšení celkové tělesné kondice, hlavně v zimním a jarním období, v době hnízdění a při stresových stavech.

Sépie

Přirozený doplněk krmiv malých ptáků. Obsahuje minerály a vitamíny potřebné ke správnému vývoji zvířete. Složení sépiové kosti je vyvinuto na základě dlouholetých zkušeností. Působí pozitivně na lesk peří, trávící systém, kryje přirozený požadavek k doplnění vápníku a rovněž souží k mechanickému obrušování zobáku.

Písek

 • brousí drápky
 • udržuje čistotu
 • podporuje trávicí cyklus
 • má vliv na tvorbu peří
 • posiluje stavbu kostí

Vitamin perle

Barevné vitamínové zrní je obohaceno jódem, medem, rybím tukem a lecitinem a v tucích rozpustnými vitamíny A, D, E a K a dodají doplňující důležité vitamíny a minerály. Stačí přimíchat do směsi zrnin.

Nemoci andulek

Vnější paraziti a červi

Popis: Vnější paraziti, jako jsou roztoči a čmelíci, napadají kůži a peří.

Výskyt: červi se častěji vyskytují u dovezených ptáků a u ptáků, které žijí ve voliérách.

Příznaky:

 • hlenovitá stolice
 • ubývání na váze
 • nadměrný příjem vody
 • andulka se silně škrábe, protože ji svědí celé tělo
 • je neklidná
 • občas méně jí

Léčení:

 • prostředky pro léčbu jsou volně prodejné. Poraďte se raději s Vaším veterinářem, abyste měli jistotu, že andulku léčíte správně.
 • Odčervení je nutné.
 • Pokud byste červy nechali nekontrolovaně množit, mohla by andulka zemřít.

Virus pacheco(PDV)

Silně nakažlivý vir, který se poprvé objevil v Brazílii, napadá hlavně játra, nervové ústrojí, kůži a lymfatickou tkáň.

Příznaky:

 • projevuje se zvracením
 • průjem (žlutozelenou stolicí)
 • nervové poruchy (ztrátou rovnováhy)
 • ztrátou chuti k jídlu
 • deprese

Inkubační doba je 3-14 dnů. Nemoc je velice nakažlivá. Pokud by se mezi zdravé ptáky dostal nakažený jedinec, pravděpodobně by všichni zemřeli během relativně krátké doby. Existuje sice očkování, ale očkovací látka má závažné vedlejší účinky. Nemocného ptáka je proto nutné okamžitě oddělit.

Ptačí pseudomor

Příznaky:

 • problémy s dýcháním
 • vodnatý průjem
 • někdy se projevuje nachlazením a místním ochrnutím
 • andulka je netečná
 • málo žere nebo nežere vůbec a
 • někdy mají potíže s udržením rovnováhy.

Vir, který tuto nemoc způsobuje, se váže na červené krvinky, takže se velice rychle rozšíří do celého těla. Papoušek nakažený touto chorobou uhyne obvykle do 6-9 dnů poté, co se objevili první příznaky.
Léčba: Lék na tuto nemoc ještě nebyl vynalezen a jen laboratorní vyšetření uhynulého ptáka může prokázat, že se skutečně jednalo o pseudomor. V dnešní době proti této chorobě existuje očkování, to je však účinné jen pár měsíců, takže se provádí jen v době epidemií.

PPDS (Neuropatické rozšíření žlaznatého žaludku)

Tato velice nakažlivá nemoc, u níž není známo, zda je způsobena virem, napadá trávicí ústrojí. S postupem nemoci pták tráví stále méně semínek, takže mu začínají chybět živiny. Důsledkem je smrt. Choroba se vyskytuje v každém věku. Trus nemocných papoušků obsahuje viditelně nestrávená semena. Zatím nelze na základě vzorku krve určit, zda se jedná právě o tuto chorobu a také neexistuje očkování.
Tato nemoc je bohužel nevyléčitelná. Pokud veterinář zjistí, že papoušek trpí PPDS, může mu chovatel prodloužit život podáváním měkkého a snadno stravitelného krmiva, jako jsou změkčené granule, vařená zelenina a měkké ovoce. Ze života nemocného papouška je třeba vyloučit stres a zvíře musí být v karanténě.

Polyomavirus

Tento vir se často vyskytuje u mladých ptáků. Nemoc se většinou projeví v prvních sedmi týdnech života.

Příznaky: Mládě je pokryto modrými skvrnami (podkožní krvácení), špatně žere a navyprazdňuje se mu dobře vole.

Pokud mládě infekci přežije, je doživotním přenašečem a může nakazit další papoušky. Zjištění polyomaviru lze provést z testu DNA na základě vzorku krve nebo po uhynutí pitvou.

Nemoc se šíří šupinkami kůže, prachem z peří a trusem nakažených ptáků, někdy dokonce vejcem. Nakažený dospělý papoušek má po několik týdnů pozitivní test, ale později může být test negativní. Odborný výzkum ohledně tohoto viru se provádí v USA, kde si lze koupit drahé očkování.

Sněť zobáku a peří (PBFD)

Je velice nakažlivá nemoc. Způsobena virem, který patří do stejné skupiny jako viry, které vyvolávají slintavku a kulhavku. Vir napadá ptačí imunitní systém, takže se mu někdy říká ptačí AIDS.

Inkubační doba je různá, od několika týdnů do 18 měsíců. Nejčastěji se vir vyskytuje u papoušků šedých, andulek vlnkovaných, agapornisů růžohrdlých a kakadu. Agapornisové a elektusové různobarví jsou přenašeči viru.

Zdravý papoušek starší 2 let často nákazu tímto virem přežije (vzhledem k síle imunitního systému), ale navždy zůstane jeho nosičem. Nikdy tedy již PBFD neonemocní, ale může nakazit jiné papoušky. Mladší ptáci na tuto nemoc uhynou, většinou následkem bakteriální infekce. Přenos se děje prostřednictvím prachu z peří.

Příznaky:

 • u mláďat se choroba projevuje zvracením
 • přehnaně lesklý zobák
 • ztrácení odchylně vyhlížejících per (s krevními sraženinami v dutině, ztluštěním a zauzlením dutiny na jejím začátku, což vede k vypadnutí pera).

Nejspolehlivěji lze nemoc zjistit testem krve, ale může se stát, že se namoc zatím vyskytuje jen v peří, takže test je negativní. Proto je třeba provést testa na PBFD nejméně třikrát, a to vždy po 3 měsících. U papoušků se můžeme setkat i s chronickou formou sněti zobáku a peří, kdy pták neuhyne, ale má velké změny v opeření (pera jsou křehká a lámou se), někdy je téměř holý. Dokud pták nemá vážné příznaky, není důvod ukončit mu život. Ani proti této nemoci neexistují léky, i když v USA se nemoc a její příčiny a následky zkoumají. Je to ovšem velice obtížné, protože se jedná o velmi malý vir, který se navíc vyskytuje v různých virových kmenech.

Otrava

Může k ní dojít následkem požití čistících prostředků nebo ředidel, v takovém případě může pták i zemřít. Nebezpečné je také sežrání jedovaté rostliny, zkaženého krmení, avokáda nebo vdechnutí teflonu. Pokud se domníváte, že papoušek pozřel některou z výše uvedených látek, běžte s ním okamžitě k veterináři.
Některé běžně se vyskytující jedovaté rostliny:
 - amaryllis (hvězdník), azalka, clematis (plamének), diffenbachie, hyacint, kosatec, vánoční hvězda, konvalinka, lobelie, jmelí, oměj šalamounek, narcis, oleandr, rododendron, tabák, tis.

Vyškubávání peří

Obvykle na krku a na hrudi.

Nejčastější příčinou onemocnění bývá:

 • papoušek se nudí
 • bolest (způsobená vnitřní nemocí)
 • infekce (například Garia)
 • paraziti
 • osamělý
 • dostává nedostatečnou nebo špatnou výživu
 • nějaká kožní choroba


Vyškubávání peří můžeme zabránit pomocí různých sprejů, ale rozhodně se nejdřív bychom měli zjistit příčinu. Jestliže není příčina vyškubávání okamžitě zřejmá, navštivte svého veterináře. Jako amatér jen těžko poznáte infekci. Dlouhé čekání se vám nemusí vyplatit, protože pták by se mohl oškubat až do krve. Infekce Gardia má ještě další příznaky, jako je hubnutí, nechutenství, průjem a zrohovatění kůže. Ačkoli může být tato infekce dosti úporná, lze ji poměrně dobře léčit.